STEM Akademi ve Kariyer Merkezlerimiz

Ceylanpınar Viranşehir Siverek Hilvan Haliliye Karaköprü Bozova Halfeti Birecik Harran Eyyübiye Suruç Akçakale
İlçelerimizin web sitelerine gitmek için lütfen ilçelerin üzerine tıklayınız..
Projemizde; Şanlıurfa’nın 11 ilçesine (Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Eyyübiye, Halfeti, Harran, Hilvan, Siverek, Suruç) STEM Merkezleri kurulmuş, Haliliye ilçelerindeki mevcut STEM ve Bilim Merkezleri malzemeler ve ekipmanlarla güçlendirilmiştir. Merkeze ulaşamayan öğrencilerimiz için ‘Gezici STEM Otobüsü’ oluşturularak STEM eğitiminin ilimiz genelinde bir kültür haline gelmesi amaçlanmıştır.
?

STEM Nedir?

STEM, fen, teknoloji, matematik ve mühendislik alanların iç içe geçerek kullanıldığı, müfredatlar arası bir yaklaşımdır. Öğrenciler fen ve matematik dersinde öğrendiklerini günlük hayatta mühendislik ve teknoloji ile birlikte kullanmasını amaçlar. Öğrencilerde problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcılık, sorgulama gibi becerilerin gelişmesine katkı sağlar.

?

STEM Merkezlerinin Amacı;

Öğrencilerin geleceklerine yönelik akademik kariyer planlamalarına yardımcı olmak,
STEM faaliyetleri rehberlik eğitimleriyle, interaktif ortamdaki kurslarla, teknolojik, sanatsal faaliyetlerle desteklemek,
Öğrenciler araştırmaya sevk edilecek fiziki alt yapıyı oluşturmak,
STEM branşları (Fen, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik) kazanımları ile eşleştirmek,
Eğitim Sürecine öğrenci aktif bir şekilde katılmış ve iş birlikçi bir şekilde süreci devam ettirmek,
Yapılan her bir etkinlik, değerlendirme etkinlikleri yoluyla değerlendirilerek öğrencinin gelişimi hakkında bilgi almak.